artykuł nr 1

Staż

Staż
Oznacza nabywanie przez bezrobotnego umiejętności praktycznych do wykonywania pracy przez wykonywanie zadań w miejscu pracy bez nawiązania stosunku pracy z pracodawcą. stażu. Staż odbywa się na podstawie umowy zawartej przez Powiatowy Urząd Pracy w Szydłowcu w imieniu Starosty Powiatu Szydłowieckiego z pracodawcą, według programu określonego w umowie.
Zgodnie z art. 53 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy Starosta może kierować do odbycia stażu osoby będące w szczególnej sytuacji na rynku pracy, o których mowa w art. 49 tejże ustawy tj.
1) bezrobotnych do 25 roku życia
2) bezrobotnych długotrwale albo po zakończeniu realizacji kontraktu socjalnego, o którym mowa w art. 50 ust.2 pkt.2, albo kobiet, które nie podjęły zatrudnienia po urodzeniu dziecka
3) bezrobotnych powyżej 50 roku życia
4) bezrobotnych bez kwalifikacji zawodowych, bez doświadczenia zawodowego lub bez wykształcenia średniego
5) bezrobotnych samotnie wychowujących co najmniej jedno dziecko do 18 roku życia
6) bezrobotnych, którzy po odbyciu kary pozbawienia wolności nie podjęli zatrudnienia
7) bezrobotnych niepełnosprawnych
oraz osoby bezrobotne w okresie do upływu 12 miesięcy od dnia określonego w dyplomie, świadectwie lub innym dokumencie poświadczającym ukończenie szkoły wyższej, które nie ukończyły 27 roku życia.
Starosta może skierować w/w osoby na staż do:
1. Pracodawcy - oznacza to jednostkę organizacyjną, chociażby nie posiadała osobowości prawnej, a także osoba fizyczna jeżeli zatrudniają co najmniej jednego pracownika
2. Rolniczej spółdzielni produkcyjnej
3. Pełnoletniej osoby fizycznej zamieszkującej i prowadzącej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej osobiście i na własny rachunek działalności w zakresie produkcji roślinnej lub zwierzęcej, w tym ogrodniczej, sadowniczej, pszczelarskiej i rybnej, w pozostającym w jej posiadaniu gospodarstwie rolnym obejmującym obszar użytków rolnych o powierzchni przekraczającej 2 ha przeliczeniowe lub prowadzącej dział specjalny produkcji rolnej, o którym mowa w ustawie z dnia 20 grudnia 1990r. o ubezpieczeniu społecznym rolników(Dz. U. z 2008r. Nr.50, poz. 291 z póżn. zm.)

OKRES ODBYWANIA STAŻU

Starosta może kierować na staż na okres:
1) do 12 miesięcy:
a) bezrobotnych do 25 roku życia
b) bezrobotnych w okresie do upływu 12 miesięcy od dnia określonego w dyplomie, świadectwie lub innym dokumencie poświadczającym ukończenie szkoły wyższej, które nie ukończyły 27 roku życia
2) do 6 miesięcy:
a) bezrobotnych długotrwale albo po zakończeniu realizacji kontraktu socjalnego, o którym mowa w art. 50 ust. 2 pkt. 2, albo kobiet, które nie podjęły zatrudnienia po urodzeniu dziecka
b) bezrobotnych powyżej 50 roku życia
c) bezrobotnych bez kwalifikacji zawodowych, bez doświadczenia zawodowego lub bez wykształcenia średniego
d) bezrobotnych samotnie wychowujących co najmniej jedno dziecko do 18 roku życia
e) bezrobotnych, którzy po odbyciu kary pozbawienia wolności nie podjęli zatrudnienia
f) bezrobotnych niepełnosprawnych
PROPONOWANY OKRES ODBYWANIA STAŻU NIE POWINIEN BYĆ KRÓTSZY NIŻ 3 MIESIĄCE.
Na wniosek bezrobotnego odbywającego staż, pracodawca jest obowiązany do udzielenia dni wolnych w wymiarze 2 dni za każde 30 dni kalendarzowych.

PROGRAM STAŻU
Staż odbywa się według programu stażu przygotowanego przez wnioskodawcę. Program powinien określać:
a) nazwę zawodu lub specjalności, której program dotyczy,
b) zakres zadań wykonywanych przez bezrobotnego,
c) rodzaj uzyskiwanych kwalifikacji lub umiejętności zawodowych,
d) opiekuna osoby objętej stażem.
PROGRAM STAŻU POWINIEN BYĆ REALIZOWANY POD ŚCISŁYM NADZOREM WYZNACZONEGO OPIEKUNA.

STYPENDIUM
Osobie bezrobotnej w okresie odbywania stażu przysługuje stypendium w wysokości 120% kwoty zasiłku dla bezrobotnych. Stawki stypendium wynoszą miesięcznie: 791 zł. brutto - od dnia 01.06.2009r.