artykuł nr 1

Szkolenia

 

ORGANIZACJA SZKOLEŃ
WARUNKI UZYSKANIA
SKIEROWANIA NA SZKOLENIE


Szkoleniami mogą być objęte osoby:
  1. bezrobotne,
  2. osoby poszukujące pracy, które:
  • są w okresie wypowiedzenia stosunku pracy lub stosunku służbowego z przyczyn dotyczących zakładu pracy,
  • są zatrudnione u pracodawcy wobec którego ogłoszono upadłość, lub który jest w stanie likwidacji, z wyłączeniem likwidacji w celu prywatyzacji, 
  • otrzymujące świadczenie socjalne przysługujące na urlopie górniczym lub górniczy zasiłek socjalny, określone w odrębnych przepisach 
  • uczestniczy w zajęciach w Centrum Integracji Społecznej lub indywidualnym programie integracji, o którym mowa w przepisach o pomocy społecznej
  • jest żołnierzem rezerwy,
  • pobiera rentę szkoleniową,
  • pobiera świadczenie szkoleniowe, 
  • podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie na podstawie przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników jako domownik lub małżonek rolnika, jeżeli zamierza podjąć zatrudnienie, inną pracę zarobkową lub działalność gospodarczą poza rolnictwem


Szkolenia inicjowane są w celu zwiększenia szans na uzyskanie zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, podwyższenia dotychczasowych kwalifikacji zawodowych lub zwiększenia aktywności zawodowej, a w szczególności w przypadku:
  • braku kwalifikacji zawodowych (szkolenie może trwać do 12 miesięcy, a w sytuacjach uzasadnionych programem szkolenia w danym zawodzie - nie dłużej niż 24 miesiące)
  • konieczności zmiany lub uzupełnienia kwalifikacji (szkolenie może trwać do 6 miesięcy, a w sytuacjach uzasadnionych programem szkolenia w danym zawodzie - nie dłużej niż 12 miesięcy)
  • utraty zdolności do wykonywania pracy w dotychczas wykonywanym zawodzie (szkolenie może trwać do 6 miesięcy, a w sytuacjach uzasadnionych programem szkolenia w danym zawodzie - nie dłużej niż 12 miesięcy)
  • braku umiejętności aktywnego poszukiwania pracy.


FORMY ORGANIZACYJNE SZKOLEŃ

Szkolenia grupowe
W przypadku szkolenia grupowego tematyka szkolenia określana w tym przypadku przez urząd pracy. Osoba uprawniona do szkolenia może skorzystać z propozycji szkoleń przedstawionych przez urząd w PLANIE SZKOLEŃ GRUPOWYCH.
Chęć udziału w szkoleniu grupowym można zgłosić pracownikowi Powiatowego Urzędu Pracy w Szydłowcu, zwłaszcza:
- specjaliście ds. rozwoju zawodowego - pok. nr 13
- pośrednikowi pracy - pok. nr 14
- doradcy zawodowemu - pok. nr 18
- liderowi Klubu Pracy - pok. nr 19.
Informację o organizowanych szkoleniach grupowych oraz stosowanym trybie kwalifikowania na szkolenie można uzyskać:
  • śledząc materiały informacyjne, ogłoszenia publikowane w urzędzie na tablicy ogłoszeń, przeglądając informacje zawarte w internetowych bazach danych,
  • bezpośrednio od pracownika zajmującego się organizacją szkoleń, doradcy zawodowego, pośrednika pracy lub lidera Klubu Pracy,
  • uczestnicząc w zorganizowanych spotkaniach grupowych mających na celu poinformowanie o możliwościach i zasadach kierowania na szkolenie.
Szkolenia wskazane przez osobę uprawnioną
Urząd Pracy może skierować bezrobotnego na wskazane przez niego szkolenie, jeżeli uzasadni on celowość tego szkolenia, a jego koszt w części finansowanej z Funduszu Pracy w danym roku nie przekroczy 300% przeciętnego wynagrodzenia.

Osoba zakwalifikowana na szkolenie może być skierowana na szkolenie po złożeniu oświadczenia o nieuczestniczeniu w szkoleniu finansowanym ze środków Funduszu Pracy
na podstawie skierowania z PUP w ostatnich trzech latach lub o udziale w takim szkoleniu, jeżeli łączna kwota środków na koszt szkolenia tej osoby nie przekroczyła dziesięciokrotności minimalnego wynagrodzenia za prace.
UCZESTNICTWO W SZKOLENIU
Udział w zajęciach jest obowiązkowy, a nieobecność na szkoleniu może mieć miejsce tylko i wyłącznie z przyczyn usprawiedliwionych. W przypadku choroby usprawiedliwieniem jest zaświadczenie lekarskie na druku ZUS ZLA. Bezrobotny, który z własnej winy
nie ukończył szkolenia jest zobowiązany do zwrotu kosztów szkolenia. Nie dotyczy to sytuacji, gdy powodem nieukończenia szkolenia jest podjęcie zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej.
SKUTKI ODMOWY UDZIAŁU W SZKOLENIU
1. Bezrobotny, który odmówił bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji udziału w szkoleniu zostaje pozbawiony statusu bezrobotnego od dnia odmowy na okres:

a)120 dni w przypadku pierwszej odmowy,
b)180 dni w przypadku drugiej odmowy,
c)270 dni w przypadku trzeciej i każdej kolejnej odmowy.
2. Bezrobotny, który z własnej winy przerwał szkolenie zostaje pozbawiony statusu bezrobotnego na okres wskazany w pkt. 1. Pozbawienie statusu następuje od dnia przerwania szkolenia.

3. Bezrobotny, który po skierowaniu nie podjął szkolenia zostaje pozbawiony statusu bezrobotnego na okres wskazany w pkt. 1. Pozbawienie statusu następuje od następnego dnia po dniu skierowania.
KOSZTY SZKOLENIA FINANSOWANE PRZEZ URZĄD PRACY
Urząd Pracy pokrywa następujące koszty z tytułu skierowania bezrobotnego na szkolenie:
  • należność przysługującą instytucji szkolącej,
  • koszt ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków w przypadku osób nieposiadających prawa do stypendium,
  • koszt niezbędnych badań lekarskich, 
  • koszt egzaminów umożliwiających uzyskanie świadectw, dyplomów zaświadczeń, określonych uprawnień zawodowych lub tytułów zawodowych oraz koszty uzyskania licencji niezbędnych do wykonywania danego zawodu,
  • koszt przejazdów lub koszt zakwaterowania i wyżywienia związanych z udziałem w szkoleniach, jeżeli koszt ten zostanie ujęty w kalkulacji kosztów szkolenia sporządzanej przez jednostkę szkoleniową.

Urząd Pracy nie może refundować kosztów szkolenia bezrobotnego, który podjął szkolenie bez uprzedniego skierowania z Urzędu Pracy.


FINANSOWANIE KOSZTÓW EGZAMINÓW

Starosta, na wniosek bezrobotnego, może sfinansować ze środków Funduszu Pracy, do wysokości przeciętnego wynagrodzenia, koszty egzaminów umożliwiających uzyskanie świadectw, dyplomów, zaświadczeń, określonych uprawnień zawodowych lub tytułów zawodowych oraz koszty uzyskania licencji niezbędnych do wykonywania danego zawodu.

UDZIELENIE POŻYCZKI NA SFINANSOWANIE KOSZTÓW
SZKOLENIA

Starosta, na wniosek bezrobotnego, może udzielić pożyczki na sfinansowanie kosztów szkolenia do wysokości 400% przeciętnego wynagrodzenia obowiązującego w dniu podpisania umowy pożyczki, w celu umożliwienia podjęcia lub utrzymania zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej.

ŚWIADCZENIA PRZYSŁUGUJĄCE BEZROBOTNEMU SKIEROWANEMU NA SZKOLENIE

1.Bezrobotnemu w okresie odbywania szkolenia na które został skierowany, przysługuje stypendium szkoleniowe. Wysokość stypendium szkoleniowego wynosi miesięcznie
120% zasiłku podstawowego, jeżeli miesięczny wymiar godzin szkolenia wynosi co najmniej 150 godzin.
Prawo do stypendium szkoleniowego przysługuje od dnia rozpoczęcia szkolenia, a ustaje z dniem jego zakończenia lub zaprzestania przez bezrobotnego uczestnictwa w szkoleniu.

Podstawa prawna:
  • Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy z dnia 20 kwietnia 2004r. - Dz.U. z 2008r. Nr 69, poz. 415 z późn. zm.
  • Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 września 2010r. w sprawie standardów i warunków prowadzenia usług rynku pracy (Dz.U. 2010, Nr 177, poz. 1193)
Uwaga!
Instytucja szkoleniowa oferująca szkolenie dla bezrobotnych i poszukujących pracy może uzyskać zlecenie finansowane ze środków publicznych na prowadzenie tych szkoleń po wpisie do rejestru instytucji szkoleniowych prowadzonego przez Wojewódzki Urząd Pracy właściwy ze względu na siedzibę instytucji szkoleniowej (art. 20 ustawy z dnia 20.04.2004r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2008r. Nr 69, poz. 415 z późn. zm.).
Rejestr instytucji szkoleniowych prowadzony jest przez Wojewódzki Urząd Pracy właściwy ze względu na siedzibę instytucji szkoleniowej. Informacje dostępne na stronie: www.wup.mazowsze.pl

Krajowy System Szkolenia Zawodowego zarządzany jest przez Departament Rynku Pracy MGIP i obejmuje dwie bazy:
•standardy kwalifikacji zawodowych
•modułowe programy szkolenia zawodowego

Informacje dostępne na stronie: www.standardyszkolenia.praca.gov.pl

Wzory dokumentów:

Druki wniosków można pobrać:
- u specjalisty ds. rozwoju zawodowego - pok. 13.
- na stronie internetowej urzędu www.pupszydlowiec.pl (w zakładce "Wzory dokumentów")