artykuł nr 1

Szkolenia

Szkolenie osób niepełnosprawnych odbywa się formach pozaszkolnych w celu nauki zawodu, przekwalifikowania lub podwyższenia kwalifikacji.

Dla osób niepełnosprawnych zarejestrowanych w powiatowym urzędzie pracy jako osoby bezrobotne lub bezrobotne poszukujące pracy i nie pozostające w zatrudnieniu organizuje się szkolenia, w celu których zwiększa się ich szansa na uzyskanie zatrudnienia, podwyższenia dotychczasowych kwalifikacji  zawodowych  lub zwiększenia  aktywności  zawodowych, a w szczególności w razie:

· braku kwalifikacji zawodowych

· konieczności zmiany kwalifikacji w związku z brakiem propozycji odpowiedniego  zatrudnienia,

· utraty zdolności do pracy w dotychczas wykonywanym zawodzie.

Stosowne są zróżnicowane formy szkoleń;

· szkolenia grupowe

· szkolenia indywidualne

Szkoleniem mogą być objęte również osoby niepełnosprawne będące w okresie wypowiedzenia umowy o pracę z przyczyn dotyczących pracodawcy.

Szkolenie trwa nie dłużej niż 36 miesięcy.

Osobie niepełnosprawnej w okresie odbywania szkolenia, na które została skierowana przysługuje:

· dodatek szkoleniowy w wysokości 20 % podstawowego zasiłku dla bezrobotnych

· stypendium szkoleniowe w wysokości 40% podstawowego zasiłku dla bezrobotnych
( w przypadku gdy jest to osoba niepełnosprawna do 25 roku życia).

Osoby niepełnosprawne pobierające świadzcenia z tytułu niepełnosprawności mogą być kierowane na szkolenia na zasadach określonych na zasadach określonych w ustawie  o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Osoba niepełnosprawna, która nie ukończyła szkolenia z własnej winy, jest obowiązana do zwrotu jego kosztów, chyba, że powodem nieukończenia szkolenia było podjęcie zatrudnienia.