artykuł nr 1

Ewaluacja projektu systemowego

 
Powiatowy Urząd Pracy w Szydłowcu w okresie od 01.09.2010r. do 30.11.2010r. przeprowadził badanie ewaluacyjne projektu systemowego WARTO CHCIEĆ. Obowiązek przeprowadzenia badań ewaluacyjnych w Poddziałaniu 6.1.3 PO KL wynika z zapisów dokumentu Projekty systemowe Powiatowych Urzędów Pracy w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, stanowiącego część systemu Realizacji PO KL pkt. 7 Rozdziału 2 stanowi, iż "w ramach projektu systemowego wymagane jest przeprowadzenie badania ewaluacyjnego co najmniej dwukrotnie w ciągu realizacji projektu systemowego, w połowie okresu wdrażania projektu oraz na koniec jego realizacji..".

Poniżej przedstawiamy streszczenie wyników badania.
Pełna wersja dokumentu w załączniku.

Projekt systemowy „WARTO CHCIEĆ" stanowi odpowiedź na aktualne problemy lokalnego rynku pracy, związane z poziomem bezrobocia, strukturą zarejestrowanych bezrobotnych, jak również wynikającymi stąd problemami społeczno-gospodarczymi. 

Zadania przewidziane dla realizacji celów projektu i zastosowane instrumenty rynku pracy umożliwiły ogółem zakończenie udziału w projekcie, zgodnie z planowaną ścieżką, przez 868 osób. Wskaźniki realizacji postępów projektu przyczyniają się bezpośrednio do realizacji celów i wskaźników Działania 6.1 oraz Priorytetu VI PO KL. Realizacja wskaźników w przypadku większości grup docelowych przekroczyła poziom zakładany. W odniesieniu do następnego okresu realizacji projektu w latach 2010-2013, wskazane jest skierowanie w większym stopniu pomocy w stronę osób niepełnosprawnych.

Z punktu widzenia realizacji celów i rezultatów projektu systemowego, najbardziej skutecznymi instrumentami rynku pracy są środki na prowadzenie działalności gospodarczej. Badani natomiast największe znaczenie przypisali wsparciu w postaci przygotowania zawodowego w miejscu pracy.

W toku wywiadu pogłębionego zasugerowano, że pewnym ograniczeniem dla skuteczności zarządzania projektem systemowym przez Powiatowy Urząd Pracy
w Szydłowcu jest brak dostatecznych zasobów kadrowych. W szczególności sygnalizowany jest brak zespołu, który zajmowałby się tylko działaniami związanymi
z realizacją projektu.

Współpraca z Wojewódzkim Urzędem Pracy w Warszawie - IP2 PO KL dotyczyła rozwiązywania pojawiających się problemów w trakcie realizacji projektu. W celu wymiany informacji i doświadczeń związanych z prowadzeniem projektu konsultowano się również z innymi urzędami pracy. Dzięki współpracy z WUP, innymi urzędami pracy oraz dzięki poszerzaniu wiedzy przez pracowników urzędu, możliwe było rozwiązywania najważniejszych problemów związanych z realizacją projektu.

Około 65% badanych potwierdza, że wsparcie otrzymane w ramach projektu przyczyniło się do zmian w ich życiu zawodowym, natomiast 60%, że lepiej radzą sobie
w życiu zawodowym. Ponad 78% badanych przyznaje, iż dzięki udziałowi w projekcie podwyższyli swoje kwalifikacje zawodowe, a ponad połowa badanych nauczyła się samodzielnie poszukiwać pracy. Natomiast ponad 45% osób twierdzi, że dzięki udziałowi w projekcie znalazło pracę.

Znaczenie dla zmiany sytuacji zawodowej w największym stopniu wiąże się z poczuciem, iż udział w projekcie pozwolił zwiększyć posiadane kwalifikacje zawodowe i umiejętności. W nieco mniejszym stopniu ważnymi aspektami okazały się również: możliwość zdobycia środków na podjecie działalności gospodarczej oraz możliwość ukończenia szkolenia/kursu. Udział badanych, którzy oceniają projekt jako bezużyteczny z punktu widzenia zmian w sytuacji zawodowej wynosi około 24%.

Do obszarów, w których oczekiwania uczestników zostały w największym stopniu spełnione należy zaliczyć sposób realizacji projektu oraz miejsce realizacji i jakość współpracy z pracownikami Urzędu Pracy. Potrzeby zmian wyrażane przez beneficjentów dotyczą natomiast zwiększenia poziomu wynagrodzenia przyznawanego w czasie realizacji przewidzianych w projekcie form zatrudnienia, wydłużenia czasu prowadzenia działań w ramach projektu, ograniczenia formalności i biurokracji oraz większej liczby zajęć praktycznych i gwarancji zatrudnienia po zakończeniu udziału
w projekcie.

Obecnie, w co najmniej pół roku po zakończeniu udziału w projekcie systemowym aktywnych zawodowo jest około 55% jego uczestników, w tym blisko 27% jest zatrudnionych, około 18% prowadzi własną firmę a 10,0% odbywa staż. Wśród osób, które przyznają, że pomoc uzyskana w ramach projektu przyczyniła się do zmian w ich życiu zawodowym, około 29% stanowią osoby, których zdaniem ich obecna sytuacja zawodowa wróciła do stanu sprzed rozpoczęcia udziału w projekcie.

Badanie ewaluacyjne projektu „WARTO CHCIEĆ" współfinansowane było przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Priorytet VI Rynek pracy otwarty dla wszystkich Działanie 6.1 Poprawa dostępu do zatrudnienia oraz wspieranie aktywności zawodowej w regionie Poddziałanie 6.1.3 Poprawa zdolności do zatrudnienia oraz podnoszenie poziomu aktywności zawodowej osób bezrobotnych Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013.

Załączniki:
RAPORT 6.1.3 SzydłowiecMB