Punkt nr 1 zmienił lokalizację i porady prawne są udzielane w budynku Starostwa Powiatowego w Szydłowcu przy ul. Kościuszki 170. Pomoc prawną świadczą radcy prawni oraz adwokaci:
Adwokat Anna Kaźmierczak-Łuczak:
we wtorki od godz. 14.00 do godz. 18.00
w środy od godz. 14.00 do godz. 18.00
w piątki od godz. 8.00 do godz. 12.00
w środy od godz. 14.00 do godz. 18.00
w piątki od godz. 8.00 do godz. 12.00
Radca Prawny Marcin Jasek:
w poniedziałki od godziny 9.00 do 13.00
w czwartki od godziny 9.00 do 13.00
w poniedziałki od godz. 9.00 do 13.00
we wtorki od godz. 14.00 do 18.00
w czwartki od godz. 9.00 do 13.00
Punkt nr 2 prowadzony jest przez organizację pozarządową pn. Fundacja Instytut Spraw Publicznych z siedzibą w Radomiu, ul. Zegara Słonecznego 2/1, 26-600 Radom wg. poniższego harmonogramu:
Kto może skorzystać z nieodpłatnej porady prawnej/obywatelskiej?
Nieodpłatna pomoc prawna i nieodpłatne poradnictwo obywatelskie przysługują osobie uprawnionej, która nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej, w tym osobie fizycznej prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą niezatrudniającą innych osób w ciągu ostatniego roku. Pomoc ta jest pomocą de minimis i podlega regulacjom przewidzianym w ustawie z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej.
Osoba uprawniona przed uzyskaniem pomocy składa pisemne oświadczenie, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej, a osoba fizyczna prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą dodatkowo składa oświadczenie o niezatrudnianiu innych osób w ciągu ostatniego roku.
Kobiecie w ciąży nieodpłatna pomoc prawna jest udzielana poza kolejnością.
Osobie ze znaczą niepełnosprawnością ruchową, która nie może stawić się w punkcie nieodpłatnej pomocy prawnej osobiście oraz osobie doświadczającej trudności w komunikowaniu się nieodpłatna pomoc prawna lub nieodpłatne poradnictwo obywatelskie może być udzielane także poza punktem albo za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość.
Na czym polega nieodpłatna pomoc prawna?
Zgodnie z przyjętą nowelizacją nieodpłatna pomoc prawna obejmuje:
Zakres nieodpłatnej pomocy prawnej:
Prawo pracy, ubezpieczenia społeczne, przygotowanie do rozpoczęcia działalności gospodarczej,
prawo karne, prawo administracyjne, prawo cywilne, prawo rodzinne, prawo podatkowe.
Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje:
Działania dostosowane do indywidualnej sytuacji osoby uprawnionej, zmierzające do podniesienia świadomości tej osoby o przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach oraz wsparcia w samodzielnym rozwiązywaniu problemu, w tym, w razie potrzeby, sporządzenie wspólnie z osobą uprawnioną planu działania i pomoc w jego realizacji. Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje w szczególności porady dla osób zadłużonych i porady z zakresu spraw mieszkaniowych oraz zabezpieczenia społecznego.
Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje również nieodpłatną mediację.
Nieodpłatna mediacja obejmuje:
Nieodpłatna mediacja nie obejmuje spraw, w których sąd lub inny organ wydały postanowienie o skierowaniu sprawy do mediacji lub postępowania mediacyjnego oraz zachodzi uzasadnione podejrzenie, że w relacji stron występuje przemoc.
Możliwość wyrażenia opinii o uzyskanym świadczeniu
Osoby uprawnione do uzyskania nieodpłatnej pomocy prawnej lub uzyskania świadczenia nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego mają możliwość wyrażenia opinii o udzielonej pomocy: