artykuł nr 1

Pośrednictwo pracy

Pośrednictwo pracy
to bezpłatna usługa polegająca na udzielaniu pomocy bezrobotnym i innym osobom poszukującym pracy w znalezieniu odpowiedniego zatrudnienia oraz udzielaniu pomocy pracodawcom w znalezieniu odpowiednich pracowników.
Pracodawcy nie mogą formułować wymagań dyskryminujących kandydatów ze względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, pochodzenie etniczne, narodowość, orientację seksualną, przekonania polityczne i wyznanie religijne lub ze względu na przynależność związkową.

Dzięki pomocy wykwalifikowanych pośredników znajdziecie Państwo odpowiednie zatrudnienie. Pośrednicy udzielą wszystkich niezbędnych informacji, dzięki której łatwo i szybko nawiążecie państwo kontakt z pracodawcą.


Każdy zarejestrowany jako osoba bezrobotna może:

• korzystać z pomocy fachowego i profesjonalnego pośrednictwa i uzyskać pomoc w aktywnym poszukiwaniu pracy,
• korzystać z informacji o wolnych miejscach pracy, które posiada urząd pracy,
• zostać skierowany na szkolenie,
• korzystać z profesjonalnej pomocy w uzyskaniu propozycji odpowiedniej pracy,
• korzystać z fachowego i profesjonalnie prowadzonego poradnictwa zawodowego, uczestniczyć w zajęciach klubu pracy, uzyskać pomoc w aktywnym poszukiwaniu pracy,
• do 10 dni w roku przebywać za granicą lub pozostawać w innej sytuacji powodującej brak gotowości do podjęcia zatrudnienia, jeżeli o tym zawiadomił urząd pracy. Zasiłek za ten okres nie przysługuje (art.75 ust. 3 ustawy)

Po spełnieniu ustawowych przesłanek osoba bezrobotna może:

• zostać skierowana do wykonywania prac interwencyjnych, robót publicznych, do odbycia stażu lub przygotowania zawodowego dorosłych,
• uzyskać jednorazowe środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej (art. 46 ustawy),
• uzyskać dodatek aktywizacyjny w sytuacji gdy pobiera zasiłek dla bezrobotnych i podejmie zatrudnienie lub inną pracę zarobkową w wyniku skierowania lub z własnej inicjatywy (art. 48 ustawy)
• uzyskać sfinansowanie kosztów studiów podyplomowych,
• uzyskać pożyczkę na sfinansowanie kosztów szkolenia,
• uzyskać zwrot kosztów zakwaterowania i wyżywienia podczas szkolenia poza miejscem zamieszkania jeżeli wynika to z umowy zawartej z instytucją szkoleniową,
• uzyskać stypendium na kontynuację dalszej nauki w szkole ponadpodstawowej lub gimnazjalnej dla dorosłych albo w szkole wyższej w systemie studiów niestacjonarnych, podjętej w okresie 12 m-cy od dnia rejestracji (dotyczy osób bez kwalifikacji zawodowych art. 55 ustawy i § 3 ust. 2 Rozp. II),
• zostać skierowany do wykonywania prac społecznie użytecznych jeżeli nie posiada prawa do zasiłku i korzysta ze świadczeń pomocy społecznej (art.73 a ustawy),
• ubiegać się o refundację kosztów opieki nad dzieckiem lub dziećmi do lat 7,
• uzyskać zwrot całości lub części kosztów z tytułu przejazdu na szkolenie,
• korzystać z bezpłatnej opieki zdrowotnej w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2008, Nr 69, poz. 415 z późn. zm.) (Rozp. I) Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 26 listopada 2004 w sprawie rejestracji bezrobotnych i poszukujących pracy (Dz. U. Nr 262, poz. 2607). + zmieniające (Dz. U. Nr 210, poz. 1746). (Rozp. II) Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 6 października 2004 w sprawie szczegółowego trybu przyznawania zasiłku dla bezrobotnych, dodatku szkoleniowego, stypendium i dodatku aktywizacyjnego (Dz. U. Nr 219, poz. 2222). + zmieniające (Dz. U. Nr 210, poz. 1747).
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 2 marca 2007 w sprawie standardów usług rynku pracy (Dz. U. Nr 47, poz. 314.)
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 2 marca 2007 w sprawie szczegółowych warunków prowadzenia przez publiczne służby zatrudnienia usług rynku pracy (Dz. U. Nr 47, poz. 315.)



Prawa i obowiązki osoby kierowanej do pracodawcy
Uprawnienia

1. Osoba kierowana do pracodawcy ma prawo:
a) uzyskania wszelkich, dostępnych Powiatowemu Urzędowi Pracy, informacji dotyczących złożonej przez pracodawcę ofert pracy.
b) uzyskania wszelkich, dostępnych Powiatowemu Urzędowi Pracy,
informacji dotyczących aktualnej sytuacji na rynku pracy.
c) pomocy ze strony pracowników urzędu w przygotowaniu dokumentów
aplikacyjnych,
d) pomocy doradcy zawodowego w określeniu dyspozycji do wykonywania
danej pracy

2. Powiatowy Urząd Pracy, może dokonywać zwrotu przez okres do 12 miesięcy kosztów przejazdu do miejsca zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, do pracodawcy, który zgłosił ofertę pracy, lub przez okres odbywania stażu u pracodawcy, lub odbywania przygotowania zawodowego dorosłych lub odbywania zajęć z zakresu poradnictwa zawodowego lub pomocy w aktywnym poszukiwaniu pracy i powrotu do miejsca zamieszkania, osobie, która spełnia następujące warunki:
a) na podstawie skierowania podjęła zatrudnienie lub inną pracę zarobkową, staż lub przygotowanie zawodowe dorosłych;
b) uzyskuje wynagrodzenie w wysokości nieprzekraczającej 200% minimalnego wynagrodzenia za pracę.

3. Powiatowy Urząd Pracy, może zwrócić bezrobotnemu koszt przejazdu do pracodawcy i powrotu do miejsca zamieszkania w przypadku skierowania go do pracodawcy, który zgłosił ofertę pracy, jeżeli siedziba tego pracodawcy znajduje się poza miejscem zamieszkania bezrobotnego.

4. Powiatowy Urząd Pracy, może dokonywać przez okres do 12 miesięcy zwrotu kosztów zakwaterowania osobie, która spełnia łącznie następujące warunki:
a) na podstawie skierowania podjęła zatrudnienie lub inną pracę zarobkową, staż, przygotowanie zawodowe dorosłych, poza miejscem zamieszkania w miejscowości, do której czas dojazdu i powrotu do miejsca stałego zamieszkania wynosi łącznie 3 godziny dziennie;
b) mieszka w hotelu lub wynajętym mieszkaniu w miejscowości lub w pobliżu miejscowości, w której jest zatrudniona, wykonuje inną pracę zarobkową, odbywa staż lub przygotowanie zawodowe dorosłych;
c) uzyskuje wynagrodzenie lub inny przychód w wysokości nieprzekraczającej 200% minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w miesiącu, za który jest dokonywany zwrot kosztów zakwaterowania.


5. Dodatek aktywizacyjny przysługuje;
a) bezrobotnemu posiadającemu prawo do zasiłku, który z własnej inicjatywy podjął zatrudnienie lub inną pracę zarobkową;
b) bezrobotnemu posiadającemu prawo do zasiłku, jeżeli w wyniku skierowania podjął zatrudnienie w niepełnym wymiarze czasu pracy i otrzymuje wynagrodzenie niższe od minimalnego wynagrodzenia za pracę;
c) dodatek aktywizacyjny przyznawany jest po uprzednim złożeniu stosownego wniosku.


6. Dodatek aktywizacyjny nie przysługuje;

a) w przypadku skierowania do prac interwencyjnych, robót publicznych lub na stanowisko pracy, którego koszty wyposażenia lub doposażenia zostały zrefundowane przez Powiatowy Urząd Pracy;
b) dodatek aktywizacyjny nie przysługuje bezrobotnemu posiadającemu prawo do zasiłku, który z własnej inicjatywy podjął zatrudnienie lub inną pracę zarobkową u pracodawcy, u którego był zatrudniony lub dla którego wykonywał inną pracę zarobkową bezpośrednio przed zarejestrowaniem jako bezrobotny oraz w przypadku podjęcia pracy poza granicą Rzeczpospolitej Polskiej u pracodawcy zagranicznego.

7. Zwrot kosztów opieki nad dzieckiem:
a) Powiatowy Urząd Pracy może zrefundować bezrobotnemu samotnie wychowującemu co najmniej 1 dziecko do 18 roku życia, koszty opieki nad dzieckiem lub dziećmi do lat 7 lub osobą zależną w wysokości uzgodnionej, nie wyższej jednak niż połowa zasiłku dla bezrobotnych, na każde dziecko na opiekę którego poniesiono udokumentowane koszty, jeżeli bezrobotny podejmie zatrudnienie lub inną pracę zarobkowa, staż lub przygotowanie zawodowe dorosłych lub szkolenie pod warunkiem osiągania z tego tytułu miesięcznie przychodów nieprzekraczających minimalnego wynagrodzenia za pracę.
b) refundacja kosztów opieki nad dzieckiem lub dziećmi do lat 7 przysługuje na okres 6 miesięcy. W przypadku osób skierowanych na staż, przygotowanie zawodowe dorosłych lub szkolenie następuje na okres odbywania stażu, przygotowania zawodowego dorosłych lub szkolenia.
c) na wniosek bezrobotnego może być przyznana zaliczka na refundację kosztów opieki nad dzieckiem lub osoba zależną.


Obowiązki

1. Osoba kierowana do pracodawcy ma obowiązek:
a) przyjęcia propozycji odpowiedniej pracy - odmowa bezrobotnego bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji odpowiedniej pracy lub innej formy pomocy określonej w ustawie lub poddania się badaniom lekarskim lub psychologicznym, mającym na celu ustalenie zdolności do pracy skutkuje pozbawieniem statusu bezrobotnego od dnia odmowy na okres:
120 dni w przypadku pierwszej odmowy;
180 dni w przypadku drugiej odmowy,
270 dni w przypadku trzeciej i każdej kolejnej odmowy.

b) zgłoszenia się do pracodawcy we wskazanym terminie.
c) zgłoszenia się do Powiatowego Urzędu Pracy w wyznaczonym terminie w celu poinformowania o wynikach i ustaleniach związanych z wizytą u pracodawcy - nie zgłoszenie się bezrobotnego w wyznaczonym terminie i nie powiadomienie w okresie do 7 dni o uzasadnionej przyczynie tego niestawiennictwa skutkuje pozbawieniem statusu bezrobotnego na okres 3 miesięcy od dnia niestawienia się.

2. Odpowiednia praca, w rozumieniu ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy to: „zatrudnienie lub inna praca zarobkowa, które podlegają ubezpieczeniom społecznym i do wykonywania których bezrobotny ma wystarczające kwalifikacje lub doświadczenie zawodowe lub może je wykonywać po uprzednim szkoleniu albo przygotowaniu zawodowym dorosłych, a stan zdrowia pozwala mu na ich wykonywanie oraz łączny czas dojazdu do miejsca pracy i z powrotem środkami transportu zbiorowego nie przekracza 3 godzin', i za wykonywanie których osiąga wynagrodzenie brutto w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy.

3. Bezrobotny posiadający prawo do zasiłku, który utracił status bezrobotnego na okres krótszy niż 365 dni z powodu podjęcia zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, ma obowiązek ponownego zarejestrowania się w okresie 14 dni od dnia ustania zatrudnienia lub zaprzestania wykonywania innej pracy zarobkowej, w celu kontynuowania wypłaty poprzednio przyznanego zasiłku.

4. Bezrobotny jest obowiązany zawiadomić w ciągu 7 dni Powiatowy Urząd Pracy o podjęciu zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej.