artykuł nr 1

Pośrednictwo pracy

Informacje dla pracodawców


Za pracodawcę
uważa się jednostkę organizacyjną, chociażby nie posiadała osobowości prawnej, a także osobę fizyczną, jeżeli zatrudniają one co najmniej jednego pracownika.

Pośrednictwo pracy - to bezpłatna usługa polegająca na udzielaniu pomocy bezrobotnym i innym osobom poszukującym pracy w znalezieniu odpowiedniego zatrudnienia oraz udzielaniu pomocy pracodawcom w znalezieniu odpowiednich pracowników. Pracodawcy nie mogą formułować wymagań dyskryminujących kandydatów ze względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, pochodzenie etniczne, narodowość, orientację seksualną, przekonania polityczne i wyznanie religijne lub ze względu na przynależność związkową.

Dzięki pomocy wykwalifikowanych pośredników znajdziecie Państwo odpowiedniego kandydata do pracy! Pośrednicy przeprowadzą wstępną rekrutację, dzięki której tylko osoby spełniające wszystkie określone przez Państwa kryteria zgłoszą się do kolejnego etapu rekrutacji.

Pracodawca zgłasza ofertę pracy do jednego powiatowego urzędu pracy właściwego ze względu na siedzibę pracodawcy albo miejsce wykonywania pracy albo inne wybranego przez siebie urzędu.
Pracodawca zgłaszając ofertę pracy do powiatowego urzędu pracy może nie wyrazić zgody na podawanie do wiadomości publicznej informacji umożliwiającej jego identyfikację przez osoby nie zarejestrowane w powiatowym urzędzie pracy.

Zgłoszenia wolnego miejsca zatrudnienia można dokonać osobiście w siedzibie urzędu pracy, telefonicznie, za pośrednictwem poczty elektronicznej lub faksu.
Druk zgłoszenia wolnego miejsca zatrudnienia do pobrania

Do szczególnych form prowadzenia pośrednictwa pracy należą giełdy i targi pracy.
Giełdy pracy organizowane są w sytuacji, gdy istnieje potrzeba bezpośredniego spotkania pracodawcy lub kilku pracodawców z większą grupą osób poszukujących pracy, w jednym lub w kilku zawodach. Dzięki takiej formie pośrednictwa pracy i stworzonej możliwości bezpośrednich rozmów pomiędzy pracodawcami i potencjalnymi kandydatami istnieje szansa na szybkie znalezienie odpowiednich kandydatów na wolne miejsca pracy.


Targi pracy
to przedsięwzięcia, które stanowią możliwość przekazania informacji o dużej liczbie wolnych miejsc zatrudnienia. W targach biorą udział pracodawcy, organizacje szkolące, urzędy pracy, organizacje pozarządowe, agencje pośrednictwa pracy i inni partnerzy rynku pracy. Dzięki promocji i reklamie informacje o targach pracy docierają do wielu osób poszukujących pracy. Jest to doskonała okazja do spotkania wielu pracodawców z liczną grupą osób zainteresowanych podjęciem zatrudnienia oraz doskonałą płaszczyzną do promocji usług świadczonych przez urząd pracy i inne organizacje biorące udział w tym przedsięwzięciu.